Enrico-Marinelli bruno-bellini pierre-cardin

ژان پول گوتیه - Jean Paul Gaultier

ژان - پول گوتیه طراح برتر پوشاک مد زنانه در تاریخ ۲۴ آوریل ۱۹۵۲ در آرکویل (Arcueil) فرانسه به دنیا آمد. گوتیه از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ طراح ارشد کمپانی هرمس (Hermès) بود. او درگذشته مجری سری برنامه های تلویزیونی Eurotrash بوده است. 

دوران زندگی و کاری

گوتیه هرگز به صورت رسمی هیچ دوره ی آموزشی را برای طراحی نگذراند. در عوض، او در سنین جوانی شروع کرد به فرستادن طراح های اولیه ی کارهای خود به طراحان مشهور مد. پیر کاردین (Pierre Cardin) تحت تاثیر خلاقیت و نبوق گوتیه قرارگرفت و او را به عنوان طراح دستیار در سال ۱۹۷۰ به خدمت گرفت. پس از آن گوتیه همکاری های خود را با ژاک استرل (Jacques Esterel) در سال ۱۹۷۰ آغاز کرد و مدتی بعد در همان سال کار خود را با ژان پاتو (Jean Patou) ادامه داد. در سال ۱۹۷۴ گوتیه به مدت یک سال به شعبه ی پیر کاردین در مانیل فلیپین رفت و در آن جا مشغول به کار شد. 

اولین مجموعه کارهای شخصی گوتیه در سال ۱۹۷۶ در معرض نمایش گذاشته شد. سبک هتاکانه ی او از سال۱۹۸۱به وضوح درکارهایش دیده می شد و به این خاطر بود که "فرزند ناخلف مد فرانسه" نام گرفت. تعداد زیادی از کارهای بعدی گوتیه با تکیه بر فرهنگ عامه از پوشاک معمول جامعه الگو گرفته است، این درحالی است که دیگر مجموعه کارهای او به خصوص مجموعه های پوشاک درجه یک زنانه ی او بسیار رسمی و در عین حال غیرمعمول و شاد می باشد.

اگرچه اغلب مردم در آن زمان طراحی هایش را ساده و ابتدائی بر می شمردند، اما بسیاری از ادیترهای فشن ازجمله Melka treaton از مجله ی مد اله (Elle)، کلاد برو (Claude Brouet) و کاترین لاردور (Catherine Lardeur) از مجله ی فرانسوی ماری کلر (Marie Claire) به شدت تحت تاثیر قرارگرفته بودند و طولی نپائید که به مهارت، توانائی و خلاقیت گوتیه در خیاطی پی بردند و مدتی بعد کارهای او را به معرض نمایش گذاردند.

در سال ۱۹۸۵ گوتیه مجموعه دامن های مردانه ی خود را معرفی کرد. گوتیه در دهه ی ۹۰ به تولید لباس های پفدار برای مدنا روی آورد که در شروع کار سوتین های طرح مخروط مدنا را برای تور Blonde Ambition او در سال ۱۹۹۰ طراحی کرد (این طرح مورد پسند عموم قرار نگرفت ). در سال ۲۰۰۶ نیز گوتیه مجموعه ای از لباس را برای تور "Confeshions" مدنا طراحی نمود. گوتیه همچنین با بخش Wolford Hosiery از کارخانه ی Wolford AG همکاری نزدیک داشته است. لازم به ذکر است که او استفاده از دامن به خصوص دامن های اسکاتلندی را باب کرد و باعث شد طراحان مجموعه ها ی اختصاصی خود را بیشتر از قبل در اختیار عموم قراردهند.

گوتیه همیشه به خاطر استفاده از مدل های غیر معمول باعث تعجب عموم می شد. استفاده از مردهای مسن، زن های سنگین وزن، مدل های به شدت تاتو و یا پیرس شده و نیز تغییر و به هم زدن قوانین سنتی مربوط به جنسیت ها از جمله کارهای متفاوتی هستند که او در نمایش هایش در معرض عموم قرار می داد. این اقدامات هم انتقاد و هم شهرت بسیار را برای او در برداشت. در پایان دهه ی ۸۰ بود که گوتیه چندین مشکل شخصی و ضربه ی بزرگ روحی را متحمل شد که مرگ Francis Menuge همسر و شریک کاری اش براثر بیماری ایدز از آن جمله بود.

گوتیه همچنین طراح مجموعه لباس ها در فیلم های متعددی بوده است. از جمله این فیلم ها می توان به "عنصر پنجم" (The Fifth Element) به کارگردانی لوک بسون (Luc Besson)، "آشپز، دزد، همسرش و معشوقه اش" (The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover) به کارگردانی پیتر گرینوی (Peter Greenaway) و "شهر بچه های گم شده" (La Cité des enfants perdus) به کارگردانی، کارگردان فرانسوی ژان پیر ژونه ( Jean Piere Jeunet) اشاره کرد. 

گوتیه در حال حاضر برروی سه مجموعه کارمی کند که شامل خطوط تولید البسه ی درجه ی یک زنانه و البسه حاضری برای زنان و مردان می باشد. در سال ۱۹۸۸ گوتیه یک تک آهنگ رقص با نام "چطور اینکار را بکنیم" (How To Do That) را از طریق استودیوی فونتانا (Fontana) منتشر کرد، از این تک آهنگ تنها یک آلبم ریمیکس با همین نام اما این بار از استودی مرکوری (Mercury) منتشر شد.

در این آلبوم قطعه هایی از نرمن کوک (Norman Cook)، جی جی ژاک زالیک (JJ Jeczalik) ، جورج شیلینگ (George Shilling)، مارک سنادرز (Mark Saunders)، لاتین راسکالز (Latin Rascals)، دیوید دورل (David Dorrell)، تیم اتکینز (Tim Atkins)، کارل اتکینز  و مانترانیک (Montronik) وجود داشت. تونی منزفیلد  دستیار ترانه سرا و تهیه کننده ی این اثر بوده است. همچنین کارگردانی آن توسط باپتیس موندینو (Baptise Moondino) صورت پذیرفته است. لازم به ذکر است که Yvette horner آکاردون نواز مشهور این مجموعه را همراهی کرده است. 

گوتیه همچنین تعدادی لباس برای خواننده ی بزرگ راک مرلین منسن (Marilyn Manson) طراحی کرد که مجموعه لباس های آلبوم عصر طلائی گروتسک (The Golden Age of Grotesque) او از این جمله است. لباس های طراحی شده ی گوتیه برای میلن فارمر(Mylene Farmer) فرانسوی نیز توجهات بسیاری را به خود جلب کرد. در بهار ۲۰۰۸ گوتیه قرار داد جدیدی برای طراحی لباس های میلن فارمر در تور ۲۰۰۹ با او امضا کرد.

مجموعه کارها و لیبل ها

اسامی لیبل های فعال در این برند به این ترتیب می باشند: 

  1. ژان - پول گوتیه (Jean Paul Gaultier)
  2. گوتیه پاریس (Gaultier Paris) - که شامل مجموعه پوشاک برتر مد زنانه و خط تولید سابق JEAN'S Paul Gaultier می باشد.
  3. Eyewear Jean Paul Gaultier - خط تولید عینک
  4. Jean Paul Argent 

گوتیه علاوه بر خطوط تولید مجموعه پوشاک حاضری خود لیبل Junior Gaultier را به مجموعه های این برند تجاری افزود تا از این طریق امکان تولید لباس های ارزان تر برای قشر جوانی که به شدت تحت تاثیر سبک های ملوانی او قرار گرفته بودند فراهم شود. در سال ۱۹۸۸ جف بانکز (Jeff Banks) طراح معروف مد یکی از لباس های این خط تولید را به عنوان طراحی برتر سال برگزید. در سال ۱۹۹۴ برند JPG جایگزین برند Junior Gaultier شد. این خط تولید جدید متشکل از مجموعه کارهایی بود که هم برای خانوم ها و هم آقایان قابل پوشیدن بودند، این اقدام درجهت همگام شدن با عقاید گوتیه درمورد برابری جسیتی صورت گرفت.

خط تولید Gaultier Jean's که در سال ۱۹۹۲ شروع به کارکرد به وضعیتی مشابه رسید. گفتنی است که محصولات این بخش عمدتاً از جنس پارچه ی دنیم (Denim) بوده و درون مایه ای خیابانی و در واقع طرح هایی برگرفته از فرهنگ عامه داشتند. طی سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۸ این لیبل به Jean's Paul Gaultier تغییر پیدا کرد. نکته ی دیگر اینکه در سال ۲۰۰۹ نام ژان گوتیه برای خط تولید پوشاک بچگانه دوباره مورد استفاده قرارگرفت. این خط تولید جدید با افزودن بخش مخصوص کودکان خردسال در سال ۲۰۱۱ کامل خواهد شد.

ظهور خط تولید البسه ی درجه یک زنانه ی این برند در سال ۱۹۹۷ بود که به رمز موفقیت گوتیه تبدیل شد. گوتیه توانست از این طریق عمق و گستره ی درونیات زیبایی گرایانه ی خود را آزادانه ابراز کرده و الهامیاتش را از امپراتوری هند گرفته تا فرقه های مختلف یهودیان مانند هسیدیک ها (Hasidic) به مرحله ی ظهور برساند. به موجب این موفقیت بود که کمپانی هرمس او را به عنوان طراح ارشد در سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ به خدمت گرفت. در سال ۲۰۰۳ این کمپانی ۳۰ درصد سهام ژان - پول گوتیه را گرفت و مدتی بعد این مقدار را به ۴۵ درصد افزایش داد. مجموعه پوشاک درجه یک زنانه ی او که در بهار ۲۰۰۹ به بازار عرضه شد به شدت از سبک Klaus Nomi خواننده ی آلمانی تاثیر گرفت و گوتیه در نمایش خود از یکی از کارهای Nomi با نام "آهنگ سرد" استفاده نمود.

پیشه: 
طراح مد