Enrico-Marinelli bruno-bellini pierre-cardin

پول اسمیت - Paul Smith

سر پاول اسمیتِ پسر، (متولد پنجم جولای ۱۹۴۶ در منطقه ی بیستون ِ ناتینگهام شایر) یک طراح مد انگلیسی است که عمده شهرتش را در طراحی های پوشاک مردانه اش دارد. او همچنین دارای نشان افتخار RDI (نشان افتخار طراح برتر بریتانیا) بوده و علاوه براین از نظر اقتصادی فردی موفق و در دنیای مد از احترام بسیاری برخوردار است. 

اسمیت پس از نزدیک به ۳ دهه تلاش به عنوان پیشتاز در عرصه ی مد مردانه در سال ۲۰۰۰ توسط ملکه الیزابت دوم نشان شوالیه را دریافت کرد. مجموعه کارهای اسمیت در زمینه ی پوشاک و تزئینات جانبی البسه اغلب از طریق طرح های راه راه او بر روی محصولاتش قابل شناسائی هستند.

دوران کاری 

اسمیت در ۱۵ سالگی مدرسه را رها کرد. او عضو باشگاه موتور سواری بیستون (Beeston) بود و به این خاطر تمام هدفش این بود که روزی به یک موتور سوار در مسابقات حرفه ای تبدیل شود اما پس از مدتی پدرش او را مجبور کرد تا در یک انبار لباس کار کند.

اسمیت تا دو سال اول کار خود هیچ انگیزه ای جز رفت آمد با موتور از خانه به محل کار و با العکس آن نداشت تا اینکه در یک حادثه ی تصادف موتورسیکلت تمام رویاها ی او در رابطه با موتورسواری به پایان رسید و در این زمان بود که کار حرفه ای اسمیت به عنوان یک طراح حرفه ای مد آغاز شد. به دنبال این حادثه اسمیت به مدت ۶ ماه در بیمارستان بود و در طول این مدت چند دوست جدید پیدا کرد. 

بعد از مرخصی از بیمارستان اسمیت با دوستان جدید خود قرار گذاشت تا در یک قهوه خانه ی محلی هم دیگر را ملاقات کنند. این قهوه خانه از محبوبیت خاصی در میان دانشجویان هنر برخوردار بود. در این زمان بود که پاول اسمیت دریافت که او جزوی از این دنیای رنگارنگ سراسر ایده و شور و هیجان می باشد.
پس از آن اسمیت شروع کرد به کلاس های خیاطی رفتن تا اینکه مدیر موئسسه آقای هارلد تیلمن (Harold Tillman) به استعدادش پی برد و دراین زمان بود که اسمیت به کمپانی Lincroft Kilgour در خیابان Savile Row پیوست. در آنجا بود که طراحی های او مورد پسند افراد مشهور قرار گرفت و افرادی نظیر جورج بست فوتبالیست معروف طراحی های او را برتن کردند. با کمک دوست خود (که هم اکنون همسر او است) Pauline Denyer، فارق التحصیل دانشکده ی هنرهای رویال، و اندکی پس انداز اسمیت موفق شد تا سرانجام در سال ۱۹۷۰ اولین مغازه ی خود را با نام ۱۰ Bycard Lane در ناتینگهام انگلستان افتتاح کند.

اسمیت در سال ۱۹۷۶ اولین مجموعه از البسه ی مردانه ی خود را تحت لیبل Paul Smith در پاریس به نماش گذاشت. اسمیت تجارتش را به تدریج گسترش داد و بوتیک او به اولین فروشگاه مد در خیابان فلورال واقع در کاونت گاردن (Covent Garden) لندن تبدیل شد. در این فروشگاه مجموعه ی جامعی از لباس های خاص ارائه می شد که در واقع آن مجموعه برگرفته از شخصیت او در جمع آوری اشیاء گرانقیمت بود.

رشد برند او در عرصه ی بین المللی آغاز شد و طراحی های انگلیسی او به ویژه در ژاپن از محبوبیت خاصی برخوردار شد، در این حین بود که اسمیت در خیابان فلورال ۳ فروشگاه را به طور همزمان و در کنار یکدیگر گسترش داد. اسمیت یک خانه ی اشرافی را در ناتینگ هیل ِ لندن به محل تجاری تغییر داد و فروشگاهش را در این محل در سال ۱۹۹۸ تاسیس نمود. هم اکنون این فروشگاه به بهترین مرکز این برند تبدیل شده و قلب عملیاتی کمپانی در بین مراکز ناتینگهام و لندن محسوب می شود. در سال ۱۹۹۸ پاول اولین مجموعه کارهای زنانه ی خود را در نمایش هفتگی مد لندن معرفی کرد که فعالیت خط اصلی این بخش تا به امروز ادامه داشته است. در طول مدت ۲ سال اخیر این کمپانی شعبات بسیاری را در مناطق مختلف افتتاح کرده است که عبارتند از: دبی، بنگلور(هند) ، لیدز، آنتورپ( بلژیک)، لوس آنجلس یک مرکز دیگر در لندن و نیز یک ساختمان کاملاً جدید در ناتینگ هام.پاول اسمیت نیز به طور کامل در معملات، طراحی لباس ها، انتخاب الیاف، تایید مناطق جدید جهت افتتاح مراکز هرچه بیشتر و به طور کلی در بازبینی هرگونه پیشرفت و حرکتی در کمپانی شرکت دارد. 

می توان علت موفقیت پاول اسمیت در تجارت را به درک او از نقش دوگانه اش به عنوان یک طراح و فروشنده نسبت داد و همچنین می توان گفت که موفقیت طراحی هایش در ترکیب سبک کلاسیک و سبک نامتعارف کنونی ریشه دارد. این حالت به آقایان اجازه می دهد تا طراحی های به نسبت سنتی ( و بنابراین موفق و محبوب به لحاظ تجاری) را خریداری کرده و به این ترتیب فرصت یافتن مدل های خاص را داشته باشند. در سپتامبر ۲۰۱۰ اسمیت اولین فروشگاه مخصوص بانوان خود را در میفر (Mayfair) لندن افتتاح کرد. 

شراکت ها و دیگر اقدامات تجاری 

در سال ۲۰۰۷ اسمیت به عرصه ی تجارت با یک بوتیک تولید لباس های موتور سواری به نام رالف (Ralph) وارد شد. او مجموعه ای از لباس های موتور سواری را با همکاری رالف تولید کرد که از این میان می توان به طراحی و تولید نوعی لباس تریکو به مناسبت آغاز یکی از مسابقات نادر به نام تور د فرانس (Tour de France) در لندن اشاره کرد. علاوه بر آن پاول اسمیت از تاریخ می ۲۰۰۸ وبلاگ نویسی سایت Vogue.co.uk را انجام داده است. از دیگر دستاوردهای تجاری او می توان به طراحی لباس های تیم منچستر یونایتد در سال ۲۰۰۹ اشاره کرد.

مجموعه ها

در حال حاضر بیش از ۱۲ مجموعه ی مختلف وجود دارد که به ترتیب زیر می باشند:

 • آ: Paul Smith
 • ب: PS by Paul smith
 • پ: Paul Smith Jeans: پوشاک جین این برند
 • ج: Paul Smith London
 • چ: R.Newbold (این مجموعه و خط تولید تنها مخصوص ژاپن است)
 • ح: Paul Smith Accessories (لوازم والحاقیات پاول اسمیت برای تولیدات این کمپانی)
 • خ: Paul Smith Shoes (بخش تولیدات کفش و کتانی)
 • د: Paul smith Fragrance (عطر و ادکلون پاول اسمیت)
 • ز: Paul Smith Watches (مجموعه ی ساعت های این برند)
 • ر: Paul Smith Pens (شامل مجموعه خودکارها و لوازم التحریر در این کمپانی می شود)
 • ک: بخش تولیدات مبلمان و لوازمی از این قبیل

قسمت تولیدات قالیچه، چینی، عینک و عطربجات این کمپانی تحت لیسانس تولید می شوند. علاوه براین، مجموعه های این کمپانی در ناتینگهام و لندن طراحی شده و عمدتاً در ایتالیا و انگلیس تولید می شوند، اما الیاف و اجزای آن ها اغلب از منابع ایتالیایی، انگلیسی و فرانسوی تعمین می شوند. 

در سال ۲۰۰۲ پاول اسمیت برای ساختن مجموعه ای از مبلمان با نام موندو (Mondo) با شرکت کاپلینی (Cappellini) همکاری های خود را آغاز کرد. طراحی این مجموعه الهامیاتش را از مفهوم گشت و گذار و سفر گرفته بود. در سال ۲۰۰۳ این کمپانی طی همکاری هایی با کمپانی Maharam طراحی منسوجات روی مبل را انجام داد. این طراحی نیز که Bespoke نام داشت الهامیاتش را از ترکیب کت و شلوارهای طرح راه راه گرفته بود.

پیشه: 
طراح مد