Enrico-Marinelli bruno-bellini pierre-cardin

والنتینو گاراوانی - Valentino Garavani

والنتینو کلمنته لودو ویچو گاراوانی (Valentino Clemente Ludovico Garavani) (متولد ۱۱ می ۱۹۳۲ )، که با نام والنتینوآن را می شناسند، طراح ایتالیایی و همچنین موسس و پایه گذار برند و شرکت ولنت ینو اس پی ای (Valentino SpA) می باشد. 
از مهمترین خطوط تولیدی او می توان به Valentino، Valentino Garavani، Valentino Roma و R.E.D Valentino اشاره کرد.

دوران حرفه ای کاری

والنتینو و جان کارلو جییامتی (Giancarlo Giammetti) در سال ۱۹۶۰ با یکدیگر آشنا شدند و از آن زمان تاکنون در کار و زندگی مشترک باهم بوده اند (مدت زمانی درحدود ۵۰ سال). آنها داستانی طولانی درمورد نحوه ی آشنایی و بازی مشترک شان در فیلم والنتینو "آخرین امپراتور" (The Last Emperor) برای گفتن دارند. 
ترزا (Teresa) مادر والنتینو از شهر وگرا (Voghera) به رم نقل مکان کرد تا به او در تجارت کمک کند. سرانجام او به والدینش گفت که با ماریلو تولو (Marilù Tolo ) بازیگر ایتالیایی نامزد کرده و او تنها عشق واقعی اش است. 
در ۶ جولای ۲۰۰۶ ژاک شیراک رئیس جمهور فرانسه نشان پنجم افتخار فرانسه را به او اهدا کرد. والنتینو در ارتباط با جوایز مختلفی که از سراسر جهان دریافت کرده است اظهار غرور می کند. از جمله این کشورها می توان به آمریکا و ایتالیا اشاره کرد.
والتر ولترانی (Walter Veltroni)، شهردار رم، در چهل وپنجمین سال از حضور والنتینو درعرصه ی مد اعلام داشت که محل نمایشگاه این طراح برجسته در شهر سن تئودور (San Teodoro) رم برگزار می شود.
والنتاینو در ۲۴ ژوئن ۲۰۰۸ بازنشسته شد و در همان روز به پاس زحماتش در عرصه ی مد مدال شهر پاریس را دریافت نمود.

پیشه: 
طراح مد