Enrico-Marinelli bruno-bellini pierre-cardin

لانوین - Lanvin

لانوین یک خانه ی مد برتر است که توسط جین لانوین (Jeanne Lanvin) تاسیس شده است. این مکان قدیمی ترین خانه ی مد فعال در این عرصه محسوب می شود.

تاریخچه

لباس هایی که لانوین برای دخترش می دوخت از چنان زیبایی برخوردار بود که افراد ثروتمند بسیاری را به خود جذب می کرد و باعث شد که آن ها سفارش دوخت نمونه هایی مشابه را برای فرزندانشان بدهند.

طولی نپائید که او سفارش های بسیاری را برای دوخت لباس ازطرف همسران این افراد دریافت نمود، و اسامی برخی از مشهورترین های اروپا در لیست مشتریان بوتیک او در خیابان فابورگ سنت اونوره ی Honore-Faubourg Saint فرانسه به چشم می خورد. در سال ۱۹۰۹ لانوین به کانون Syndicat De La Couture پیوست و درآنجا رسماً به عنوان یک طراح پوشاک مد زنانه حضور پیدا کرد و موقعیت خود را ثبیت نمود. 

لانوین در سال ۱۹۲۳ یک کارخانه ی تولید رنگ در شهر نانتر(Nanterre) احداث کرد. در طول دهه ی ۹۰ لانوین مجموعه فروشگاه هایی را افتتاح نمود که شامل بخش های مختلفی نظیر پوشاک آقایان، لباس های پشمی، پوشاک بانوان و طراحی های دکراسیون خانگی بودند، اما لانوین بزرگ ترین توسعه ی خود را در زمینه ی عطر و با ایجاد بخش SA در سال ۱۹۲۴ انجام داد. 

او در سال ۱۹۲۷ با معرفی یکی از عطرهای این کمپانی با نام "Arpege" که از صدای پیانوی دخترش هنگام تمرین کردن یک نت الهام گرفته شده بود به این مهم دست یافت. یکی دیگر از عطرهای لانوین با نام "گناه من : My Sin" به یکی از منحصربه فردترین عطرها مبدل شد. این عطر از ترکیب آنیمالیک-آلدهاید با گل آفتاب گردان ایجاد شده است.
بین سال های دهه ی ۲۰ تا ۳۰ استفاده از ترکیبات و اشکال پر جزئیات و منجوق دوزی و گل دوزی های خلاقانه در رنگ های زیبا، شاد و روشن به وجه تمایزی در کارهای جین لانوین تبدیل شده بود. پس از فوت لانوین در سال ۱۹۴۶ دخترش مالکیت کمپانی را برعهده گرفت. دختر او علاوه بر این از سال ۱۹۴۲ به همراه یکی از بستگان نزدیک و کمک یک متخصص مدیریت این کمپانی را بر عهده داشت. از آنجایی که دختر لانوین در زمان فوت خود در سال ۱۹۵۸ هیچ فرزندی نداشت بنابراین مالکیت خانه ی مد لانوین پس از او به یکی از بستگان نزدیکش با نام ایو لانوین Yves Lanvin رسید. (به بخش مدیرها و کارمندان پس از دوره ی جین لانوین مراجعه شود.) 

کمپانی لانوین از زمانی که بخشی از سهامش در سال ۱۹۸۹ توسط بانک میدلند بریتانیا خریداری شده است به طور مداوم به جاهای مختلف تغییر مکان داده است. این بانک برای بازگرداندن وجه ی سابق کمپانی از لئون برسلر (Leon bressler) استفاده کرد. با این وجود در فوریه ی ۱۹۹۰ بانک میدلند ازادامه ی کار صرف نظرکرد و این شرکت را به کمپانی فرانسوی Orcoif که خانواده ی ویتن (Vuitton) مالکیت آنرا برعهده داشتند واگذار کرد. پس ازآن کمپانی اورآل (L'Oreal) بزرگ ترین کمپانی تولید محصولات آرایشی - زیبایی دنیا به ترتیب در سال ۱۹۹۴ ۵۰ درصد، در سال ۱۹۹۵ ۶۶ درصد و در سال ۱۹۹۶ ۱۰۰ درصد کمپانی لانوین را در تملک خود درآورد. 

در آگوست ۲۰۰۱ لانوین دوباره توسط یک گروه سرمایه گذاری خصوصی با نام هارمونی اس.اِی (Harmonie S.A) گرفته شد. ریاست این گروه سرمایه گذاری را خانوم شو-لان-وانگ(Shaw-LanLWank) یکی از قطب های تایوانی عرصه ی رسانه ها برعهده داشت.  در اکتبر ۲۰۱۱ آلبر الباز به عنوان مدیر هنری لانوین برای فعالیت و رسیدگی در تمامی بخش های این کمپانی از جمله قسمت های داخلی آن منصوب شد که به واقع مسئولیت هایش را به شکلی مطمئن و عالی به انجام رسانده است. در سال ۲۰۰۶ آلبرالباز بسته بندی جدیدی را برای محصولات این کمپانی ارائه داد که به رنگ گل فراموشم مکن می باشد. این رنگ مورد علاقه ی لانوین بود که گفتنی است خانوم شو-لان-وانگ الگوی چنین رنگی را از یک نقاشی به سبک فرسکو گرفته است. (این خبر توسط سوزی منکز خبرنگار معروف مد و فشن در سال ۲۰۰۵ منتشر شد).

در ماه می سال ۲۰۰۹ در پی پخش شدن عکس میشله اباما با کتانی های این برند در یکی از سازمان های حمایت از فقرا کمپانی لانوین مورد توجه رسانه های ملی و بین المللی سراسر دنیا قرار گرفت. در این عکس خانوم اباما یک جفت کتانی جیر لانوین پوشیده بود که بندهای پاپیونی آن از جنس نوعی ابریشم ضخیم بود و قسمت جلوی آن نیز به رنگ صورتی براق بود. طبق گزاراشات این کتانی ۵۴۰ دلار قیمت داشت.  گروه تولیدی لانوین اولین بوتیک آمریکای خود را در ۴ دسامبر ۲۰۰۹ در بل هاربور فلوریدا افتتاح کرد. 

حضور در بازار

بوتیک های لانوین در اومان، آنکارا، آتن، بل هاربر، بیروت، بولونیا، کازابلانکا، دالیان (چین)، دوهه، دوبی، یکاترینبورگ (روسیه)، جنوا، هونک کنگ، جاکارتا، جده، کائوسیونگ Kaohsiung (شهر جدیدی در تایوان)، کوالالامپور، لاس وگاس، لندن، منامه، ماربلا، میلان، مسکو، مونتو ریکو، نیویورک سیتی، پاریس، رم، سامارا (روسیه)، سنت تروپز (فرانسه)، سلمیا (کویت)، شانگ های، سنگاپور، تایپه (تایوان)، توکیو و درنهایت تورنتو وجود دارد. 

بوتیک های واقع در لاس وگاس ( محصولات تولیدی در این مرکز هم مردانه و هم زنانه هستند) و بل هاربر (محصولات تولیدی در این مرکز تنها مخصوص بانوان هستند) تنها فروشگاه های این برند در آمریکا بودند. در جولای ۲۰۱۰ این کمپانی یک بوتیک در خیابان مدیسون ِ نیویورک سیتی افتتاح کرد. فروشگاه بارنیز نیویورک (Barneys New York) بزرگ ترین مرکز عمده خرید ِ محصولات این کمپانی در ایالات متحده می باشد. علاوه بر این، در سال ۲۰۱۱ این برند یک مرکز فروش دیگر در دهلی نو افتتاح کرد. یک فروشگاه دیگر از این برند به زودی در محله ی Two Rodeo Drive واقع در شهر بورلی هیلز شروع به کار خواهد کرد که با وسعتی معادل ۵۶۰ متر مربع دارای یک ورودی زیرزمینی برای افراد وی.آی.پی نیز می باشد.

کمپانی لانوین درکنار کمپانی H &M 

در دوم سپتامبر ۲۰۱۰ کمپانی H & M اعلام کرد که برای مجموعه ی پائیزه ی خود از کمپانی لانوین به عنوان طراح میهمانی جهت همکاری استفاده خواهد کرد. همچنین مشخص شد که این مجموعه از ابتدای ۴ نوامبر ۲۰۱۰ برای بازدید عموم در سایت رسمی این شرکت قرار داده می شود و خود مجموعه نیز در ۲۰ نوامبر ۲۰۱۰ در بیش از ۲۰۰ فروشگاه سراسر جهان برای فروش آماده خواهد بود. درآخر نیز ذکر شد که طبق رسم دیرینه این مجموعه به صورت انحصاری یک روز قبل از ریلیز نهایی در فروشگاه اصلی H & M جهت بررسی های اجمالی فراهم خواهد شد.

محصولات: 
Apparel, accessories, perfume, jewelry
پیشه: 
طراح مد