Enrico-Marinelli bruno-bellini pierre-cardin

سالواتور فراگامو - Salvatore Ferragamo

سالواتوره فراگامو (تولد: ۵ ژوئن ۱۸۹۸- فوت: ۷ آگوست ۱۹۶۰) طراح اصیل فلورنسی است که تخصصش را در طراحی کفش دارد. سالواتوره در طول دهه ی ۱۹۲۰ با بسیاری از ستاره های هالیودی کار کرد و پس از آن به ایتالیا بازگشت و کمپانی خوش نامی افتتاح کرد. این کمپانی در تولید کفش و کتانی های منحصر به فرد و دست ساز معروف است. 

دیدگاه علمی و خلاقانه سالواتوره به کفش سبب ایجاد نوآوری های بسیاری از قبیل ساخت کفش لژدار پاشنه بلند و نوع دیگری از کفش زنانه ی طرح توری شد. در طول این دوران ستاره های سینما و افراد مطرح حمایت های خود را از این کمپانی دریغ نکرده اند، کمپانی ای که هم اکنون به قطب تهیه و تولیدات کالاهای لوکس در سراسر دنیا تبدیل شده است.

شرح حال و دوران زندگی

سالواتوره فراگامو در سال ۱۸۹۸ در بونیتو (Bonito)، منطقه ای نزدیک به آولینو (Avellino)، به دنیا آمد. او یازدهمین بچه در میان ۱۴ برادر و خواهر خود بود. سالواتوره برای اولین بار در سن ۹ سالگی یک جفت کفش برای خواهرش جهت حضور در یک مراسم درست کرد. در این زمان بود که سالواتوره ی جوان تصمیم گرفت تا این شغل را به عنوان پیشه برگزیند. او همیشه احساسات و علاقه ی خاصی به کفش داشت. فراگامو پس از تمام کردن یک دوره ی یک ساله ی کفاشی در شهر ناپلی مغازه ی کوچکی را در خانه ی پدری اش بازکرد. در سال ۱۹۱۴ او به بُستون مهاجرت کرد. در آنجا برادرش در یک کارخانه ی تولید چکمه های کابویی کار می کرد. 

پس از یک مدت کوتاه کار در این کارخانه فراگامو برادرانش را متقاعد کرد تا به کالیفورنیا بیایند. آن ها در ابتدا به سانتا باربارا و سپس هالیوود رفتند. در اینجا بود که او به موفقیت رسید. فراگامو در ابتدا یک مغازه ی تولید و تعمیر کفش باز کرد که پس از مدتی به محل ارزشمندی نزد اشخاص مهم آن روزگاران تبدیل شد، و سرانجام این محبوبیت سبب شد تا این مغازه برای یک مدت طولانی به طراح کفش در صنعت سینما تبدیل شود.

با این وجود شهرت روافزون فراگامو در نزد بازیگران سینما برای او کافی به نظر نمی رسید. او نمی توانست این مسئله را برای خود حلاجی کند که چرا این کفش ها با وجود زیبایی ظاهری به پا صدمه می زنند. بنابراین او وارد دانشگاه کالیفورنیای جنوبی شد و در آنجا به مطالعه و تحصیل در رشته ی آناتومی پرداخت. 

پس از ۱۳ سال زندگی در آمریکا فراگامو در سال ۱۹۲۷ به ایتالیا بازگشت اما این بار در فلورنس ساکن شد. در این دوران او به طراحی و تولید کفش های فشن برای ثروتمند ترین و مهم ترین زنان قرن از جمله ماهارانی (Maharani)، اوا پرون (Eva Peron) و مریلین مونره (Marilyn Monroe) روی آورد. او در Vie Mannelli یک کارگاه راه اندازی کرد و در این محل طراحی های جدید اعم از مدل های تزئینی و کاربردی را مورد بررسی قرار می داد و بروی مسائل و بخش هایی از این قبیل کار می کرد. 

اگرچه فراگامو به علت پاره ای مسائل از قبیل مدیریت ناصحیح و فشارهای اقتصادی در سال ۱۹۳۳ ورشکسته اعلام شد اما با این وجود او در سال ۱۹۵۰ این تشکیلات را به شکوفائی رساند و در آن زمان با نیروی کاری بالغ بر ۷۰۰ نفر خیاط تعداد ۳۵۹ جفت کفش در روز تولید می کرد.

فراگامو همیشه به عنوان یک الگو محسوب می شده، و طراحی هایش از مدل های جدید و متفاوت دنیای کنونی گرفته تا مدل های سنتی همگی به عنوان منبع اصلی الهام در میان دیگر طراحان کفش چه در دوران او و چه پس از آن محسوب می شد. او در سن ۶۲ سالگی در سال ۱۹۶۰ فوت کرد، اما اسمش به عنوان یک نام و برند تجاری تاکنون در این عرصه حضور داشته است و در طول این مدت زمان به دیگر بخش های دنیای مد از قبیل کفش های لوکس، کیف، عینک، عطر، ساعت، البسه ی حاضری و الحاقیات ابریشمی توسعه یافته است.

پس از فوت او همسرش واندا (Wanda) و بعدها شش فرزندش (فیاما، جیووانا، ماسیمو، فروسیو، فولویا، لئوناردو) این کمپانی را اداره کرده اند. مشهورترین دستاورد او به واقع یک مدل کفش با طراحی توری استکه در اصطلاح آن Cage heel نام دارد. فیاما (بزرگ ترین دختر سالواتوره که در سال ۱۹۹۸ فوت کرد) هوش و ذکاوت پدر را در چنته داشت و توانست مدل Vara pumps را در سال ۱۹۸۷ طراحی کند. 

در حال حاضر خود خانواده ی فراگامو مالک این کمپانی هستند که مجموع اعضای آن را در سال ۲۰۰۶ افرادی چون همسر سالواتوره، ۵ فرزند و ۲۳ نوه اش به همراه افراد دیگری از بستگان تشکیل می دادند. در بین آن ها قانونی وجود دارد و آن این است که تنها ۳ نفر از اعضای این خانواده حق دارند تا به طور هم زمان در کمپانی کار کنند و بنابراین از این طریق روحیه و حس رقابت در بین اعضاء تقویت می شود. 

جهت کم کردن این تنش ها در بین اعضا این کمپانی اعلام کرد قصد دارد ۴۸ درصد سهامش را در بازار بورس به مزائده بگذارد و در به این خاطر میشله نورسا از اکتبر ۲۰۰۶ به عنوان مدیر عامل فعالیت کرده است. با این وجود به علت رکود اقتصادی بازار سرمایه احتمال می رود که این اقدام تا سال ۲۰۰۸ به حالت تعلیق دراید. اگر میزان سهام این کمپانی در بازار افزایش پیدا کند فراگامو در درجه ی اول از این سرمایه برای افتتاح مراکزی در چین استفاده خواهد کرد. شایان ذکر است که قرار است این کمپانی هشتادمین سالگرد تاسیسش را در شانگ های چین برگزار کند. 

مطالبی در ارتباط با وضعیت اعضای خانواده در کمپانی 

  • واندا فراگامو میلتی (Wanda Ferragamo Miletti): او از سال ۱۹۶۰ ، یعنی پس از فوت سالواتوره همسر و بنیانگزار این کمپانی، رهبری این مجموعه را بر عهده داشته است. او درحال حاضر رئیس افتخاری مجموعه محسوب می شود. 
  • فروسیو فراگامو (Ferruccio Ferragamo): او در حال حاضر مدیر عامل کمپانی است.
  • جیووانا جنتایل فراگامو (Giovanna Gentile Ferragamo): او هم اکنون پست معاونت را بر عهده دارد.
  • لئوناردو فراگامو (Leonardo Ferragamo): او از سال ۲۰۰۰ به عنوان مدیر اجرائی در بخش S.p.A (بخش اصلی فراگامو) فعالیت کرده است.
  • ماسیمو فراگامو (Massimo Ferragamo): او رئیس شعبه ی فراگامو در ایالت متحده می باشد. این شعبه از زمان دهه ی ۵۰ وظیفه ی پخش و توزیع محصولات کمپانی را در آمریکای شمالی برعهده داشته است. 
  • فولویا ویسکانتی فراگامو (Fulvia Viscanti Ferragamo): او از دهه ی ۷۰ تاکنون بخش تولیدات تجهیزات ابریشمی این برند را برعهده داشته است. همچنین فولویا معاونت بخش SpA را برعهده دارد.
  • فیاما فراگامو دی سن جیلانو (Fiamma Ferragamo di San Giuliano): او در سال ۱۹۹۸ فوت کرد، با این وجود بسیاری او را به عنوان شخصیت موثر در طول دوران فعالیت این کمپانی می شناسند. علاقه، خلاقیت و خیال پردازی های فیاما در کار سبب شد تا کارها و طرح های اسطوره ای قبلی این لیبل را با محصولاتی نظیر Gancino و Vara تکرار کند. 
محصولات: 
Shoes, leather goods, clothing