Enrico-Marinelli bruno-bellini pierre-cardin

جورجو آرمانی - Giorgio Armani

جورجیا آرمانی  (متولد ۱۱ جولای ۱۹۳۴) طراح مد ایتالیایی است که به ویژه در طراحی پوشاک مردانه شهرت دارد.  امروزه  او شهرتش را در طراحی های دقیق و منظم دارد. آرمانی در سال ۱۹۷۵ گروهی با نام آرمانی تشکیل داده و در سال ۲۰۰۱ با حجم معاملاتی به ارزش ۶.۱ میلیارد دلار به عنوان موفق ترین طراح ایتالیایی مورد تمجید قرار گرفت که میزان سرمایه ی شخصی اش در سال ۲۰۱۱ به میزان ۷ میلیارد دلار رسید.

سال های ابتدایی

آرمانی به همراه دو برادر و خواهر خود در در شهر پیاسنزا (Piacenza) واقع در شمال ایتالیا زاده و در آنجا بزرگ شد. پدرش، یگو (Ugo)، مأمور اجرائی حمل و نقل گمرکی بود و مادرش، ماریا ، نیز در خانه شغل حرفه ای خود را دنبال می کرد. او پس از خواندن رمانی با نام قلعه (The Citadel) به نوشته ی آی. جی. کرانین (A. J. Cronin) شدیداّ به رشته ی دارو و دارو و سازی علاقه مند شد و در دانشگاه بولونیا (Bologna) ثبت نام نمود. پس از ۲ سال تحصیل در سال ۱۹۵۳ به ارتش فراخوانده شد تا در یک بیمارستان نظامی خدمت کند. آن تجربه، او را متقاعد کرد که برای این حرفه ساخته نشده است.

نو آوری ها

آرمانی، در پی گرسنگی های شدیدی که یکی از مانکن های معروف با نام آنا کارولین راستون (Ana Carolina Reston) به خود داد، اولین طراحی بود که حضور مانکن ها با تراز فیزیکی یا، BMI، زیر ۱۸ را مردود دانست. 
در ۲۴ ژانوییه ی ۲۰۰۷ اولین مجموعه ازکارهایش را درارتباط با پوشاک زنانه به صورت زنده در اینترنت منتشر کرد.  نمایشگاه اختصاصی مد تابستانی/بهاری آرمانی در سال ۲۰۰۷ از طریق شبکه های ام.اس.ان ( MSN) و سنگولار سلیولار فونز (Cingular cellular phones) پخش شد.پس از آنکه LG تلفن همراه خود را با نام پرادا (Prada) با طراحی جورجیا آرمانی به بازار فرستاد، سامسونگ نیز به این جرگه پیوست.

آرمانی در فیلم شوالیه ی سیاه (The Dark Knight) طراح لباس های شخصیت کریستین بیل (Christian Bale)  یعنی بروس وین (Bruce Wayne) بود. تبلیغات در سال ۲۰۰۸ بروس وین را به همراه لباس های طراحی شده توسط آرمانی نشان می داد. اما بیل طی مصاحبه ای در جی.کیو (GQ) عنوان داشت که این تبلیغات بدون اجازه ی او پخش شد.

پیشه: 
طراح مد