Enrico-Marinelli bruno-bellini pierre-cardin

ایو سن لوران - Yves Saint Laurent

ایو هِنری دونا مَتیو سَن لورن (Yves Henri Donat Mathieu-Saint-Laurent) ( تولد: ۱ آگوست ۱۹۳۶- وفات: ۱ جوئن ۲۰۰۸)، که بیشتر با نام ایو سن لورن شناخته شده است، از جمله بزرگ ترین و پرآوازه ترین طراحان در دنیای مد می باشد. در سال ۱۹۸۵ کارولین رونالدز میلبنک (Caroline Rennolds Milbank)، تاریخ دان عرصه ی مد دراین باره نوشت: "ایو سن لورن تأثیرگذارترین طراح مد در بیست و پنج سال گذشته بوده است که در واقع به خاطر نجات دنیای طراحی مد زنانه از درون مایه های دهه ی ۶۰ و نیز به خاطر تبدیل لیبل پوشاک حاضری به برندی قابل اطمینان و به نام شایسته ی تقدیر و ستایش است".

ایو سن لورن علاوه بر این به خاطر معرفی نوعی کت و شلوار رسمی زنانه به عرصه ی پوشاک تحسین می شود. او به اولین طراحی تبدیل شد که در نمایش های مد خود از مدل های بومی و محلی استفاده کرد و در این وادی دیگر فرهنگ های غیراروپائی را نیز مورد توجه قرار می داد.

یک مجموعه ی سه گانه از شرح حال ایو سن لورن تهیه شده و در دسترس است که اسامی آن ها به این ترتیب می باشد: "ایو سن لورن و خیابان پنجم مارسو پاریس ۷۵۱۱۶ (۵ Avenue Marceau ۷۵۱۱۶ Paris) هر دو محصول سال ۲۰۰۲ به کارگردانی دیوید تبول (David Teboul) و L'Amour محصول ۲۰۰۹ به کارگردانی Pierre Thoretton از سومین اثر در این مجموعه ی سه گانه می باشد. 

دوران اولیه زندگی و تحصیلات

ایو سن لورن در شهر اوران ِ (Oran) الجزایر به دنیا آمد، سپس در الجزایر فرانسه (به مناطقی از الجزایر گفته می شود که توسط دولت فرانسه غصب شده بود) زندگی اش را ادامه داد. ایو سن لورن پس از پایان دوره ی متوسطه در جستجوی شغلی در عرصه ی مد به پاریس رفت و در سن ۱۷ سالگی به عنوان دستیار طراح پوشاک مد بانوان در کمپانی کریستین دیور (Christian Dior) استخدام شد.
پس از فوت دیور صاحب و مدیر کل این کمپانی او به عنوان ریاست این نهاد برگزیده شد. گفتنی است که ایو سن لورن در سال ۱۹۶۰ خانه ی مد اختصاصی خود را افتتاح کرد و طولی نپائید که در ردیف بهترین و تاثیرگذاربرین طراحان دنیا قرار گرفت. ایو سن لورن یا به اختصار YSL یک خانه ی مد تولیدات لوکس است که ایو سن لورن و شریکش، پیر برگ (Pierre Bergé)، از بنیانگذاران این مجموعه هستند. در حال حاضر استفانو پیلاتی (Stefano Pilati) طراح ارشد این مجموعه است. لازم به ذکر است که ایو سن لورن، موسس این کمپانی، در سال ۲۰۰۸ فوت کرد.

تاریخچه

همانگونه که گفته شد کمپانی ایو سن لورن به دست سن لورن و شریکش در سال ۱۹۶۲ تاسیس شد و لوگوهای کنونی این برند در سال ۱۹۶۳ توسط ای.ام. کاساندر (A.M. Cassandre) طراحی شده است. طراحی های نظیر مدل بیت نیک beatnik (نوعی مدل لباس در دهه ی ۶۰ و ۷۰ که طرفداران آن در واقع از این طریق مخالفت یا اعتراض خود را نسبت به ارزش های جامعه نشان می دادند)، کت های سفری زنانه و مردانه، شلوارهای تنگ و در نهایت چکمه های ساق بلند (تا روی ران) از جمله مدل هایی این کمپانی بودند که طی دهه های ۶۰ تا ۷۰ محبوبیت بالایی در دنیای مد پیدا کردند. در این میان طراحی نوعی کت وشلوار رسمی زنانه با نام Le smoking در سال ۱۹۶۶ بیش از دیگر طرح ها به چشم می خورد. 

از دیگر مجموعه های به یادماندنی او می توان به Pop Art، Ballet Russes، Picasso و Chinese اشاره کرد. سن لورن همچنین طی دهه های ۱۹۲۰، ۳۰ و ۴۰ ایده ی استفاده از طرح های سِلُوِت (silhouettes) را در در صنعت پوشاک به وجود آورد و آن ها را به عنوان یکی از مدل های متداوال جا انداخت. او به اولین کسی تبدیل شد که در سال ۱۹۶۶ کوشید تا پوشاک حاضری را بیشتر در میان جامعه رواج دهد و در نتیجه ی این تلاش بود که دروازه های دنیای مد با شدت و سرعت بیشتری به روی مردم گشوده شد. 

سن لورن برای تحقق بخشیدن به این امر از بوتیک هایی نظیر Riva Gauche و دیگر بوتیک هایی با اسامی مشابه استفاده کرد. همچنین شایان ذکر است که سن لورن اولین طراحی بود که در نمایش های مد خود از مدل های سیاه پوست استفاده می کرد. اسامی مهمترین اسوه ها و الگوهای سن لورن به این ترتیب می باشند (اشخاص درج شده در این لیست از جمله خانوم های مطرح، در عرصه های مختلف هنر می باشند):

  • لولو دو لا فَلِز(Loulou de La Falaise) - پدر او یک نویسنده و مترجم فرانسوی از طبقه ی اشرافی مارکی ها (marquis) بود، مادرش نیز از تبار آنگلو - ایرلندی (Anglo-Irish) و یک مدل فشن بود. 
  • بتی کاترو (Beatty Catroux) - مادرش اهل برزیل و پدرش یک سیاست مدار آمریکائی بود. همسر بتی یک طراح دکراسیون فرانسوی بود.
  • تلیا پول - گتی Talitha Pol-Getty: او در سال ۱۹۷۱ بر اثر مصرف بیش از حد مواد مخدر فوت کرد.
  • کاترین دونُو (Catherine Deneuve): او بازیگر اوسطوره ای سینما است.
  • میلیونر معروف شهر لندن داین بولتینگ - کرسرلی وندلی Diane Boulting-Casserley Vandelli - در طول مدت دهه ی ۷۰ و اوایل دهه ی ۸۰ نماینده و پشتیبان این کمپانی بود و در نتیجه به مشهور شدن هرچه بیشتر آن کمک بسیاری کرد. 

در سال ۱۹۹۳ خانه ی مد سن لورن به شرکت دارو سازی سانوفی (Sanofi) به قیمت تقریبی ۶۰۰.۰۰۰.۰۰۰ دلار فروخته شد. آلبر الباز (Alber Elbaz) در طول فصل های ۱۹۹۸ تا ۱۹۹۹ ۳ مجموعه ی این کمپانی را طراحی کرد. آلبر هم اکنون در لانوین (Lanvin) فعالیت می کند. در سال ۱۹۹۷ پیر برجی، اِدی سیلمَن (Hedi slimane) را به عنوان مدیر هنری منصوب کرد و آن ها مجموعه ی YSL Rive Gauch Homme را مجدداً روانه ی بازار کردند. دو سال بعد اِدی سیلمن تصمیم به ترک کمپانی سن لورن گرفت. در سال ۱۹۹۹ گوچی (Gucci) این کمپانی را خریداری کرد و از تام فورد (Tom Ford) به عنوان طراح بخش پوشاک حاضری استفاده کرد، خود سن لورن نیز وظیفه ی طراحی مجموعه ی پوشاک مد زنانه را بر عهده گرفت. 

پس از سال ها مریضی، مصرف مواد مخدر، میخوارگی، افسردگی و انتقادهای صورت گرفته نسبت به YSL ، سن لورن سرانجام درسال ۲۰۰۲ بخش طراحی پوشاک مد زنانه ی خود را تعطیل کرد. در حال حاضر خانه ی مد سن لورن وجود خارجی ندارد اما برند آن هنوز از طریق کمپانی اصلی، گوچی، فعالیت می کند. گفتنی است خط تولید البسه ی حاضری این برند هنوز هم فعال است. در سال ۲۰۰۴ پس از رفتن تام فورد استفانو پیلاتی ( Stefano Pilati) اداره این بخش را بر عهده گرفت. کاملا ً واضح و مبرهن است که سبک پیلاتی در مقایسه باوجه ی جنسیتی القا شده توسط تام فورد از حال و هوای فرانسوی تری برخوردار است.

سبک

ده ها سال ها پیش از جورجو آرمانی (Giorgio Armani) این ایو سن لورن بود که انواعی از پوشاک مردانه را به سبک زنانه طراحی و با مدل هایی نظیر کت و شلوار اسپرت زنانه، کت شلوار رسمی زنانه و کت معمولی و کت چرمی زنانه آن ها را مختص بانوان آراسته و مهیا نمود. ژان نول (Jean Nouvel) معمار بزرگ فرانسوی تنها مجموعه ی محدودی از بطری های مخصوص طراحی خود را برای مجموعه L'Homme و مجموعه ی عطر و اتکلون Yves saint Laurent طراحی وآماده نمود. این کمپانی علاوه بر این یک خط تولید لوازم آرایشی در اختیار دارد. وجه ی جنسیتی القا شده توسط تام فورد از حال و هوای فرانسوی تری برخوردار است.

افراد مهم: 
Tyler Kage Heleine